• Здравей Гост
Декември 19, 2017, 02:13:45 am

Автор Тема: Магиите  (Прочетена 1848 пъти)

Декември 27, 2013, 12:19:48 pm

seekhappiness

• Newbie
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
Макар и да не съм вярващ, забелязал съм, че т. нар. правене на магии до определена степен действа, колкото и да го смятате на банално, или просто това, което съм забелязвал да се случва са просто съвпадения? Не съм сигурен, но някои неща се случват прекалено често на много хора, за да са просто съвпадения, освен ако просто не им обръщаме прекалено много внимание? Не става дума само за магиите, но и някакси събития, движещи се от мисълта. Мислиш за нещо и то се случва. Мислиш да дадеш лош късмет на някой и така и правиш, примерно. Чел съм, че мисълта представялава някакъв импулс, който все пак има определено влияние. Вие случайно сблъсквали ли сте се с подобни неща в живота си? С магии и прочие или просто с нещо необяснимо на пръв поглед, предизвикано само с мисъл и как бихте го обяснили?
« Последна редакция: Декември 29, 2013, 03:21:05 am от seekhappiness »

Активен
Advertisement
Декември 27, 2013, 02:45:58 pm
Отговор #1

violator

• Newbie
  • *
  • Публикации: 58
    • Профил
Не бил вярващ. Ти си по-зле и от вярващ. Религиозните овце поне си признават в прав текст, че вярват в предопределящия характер на разни свръхестествени явления и живеят щастливо с блажената си глупота. А ти хем вярваш в свръхестествени явления, хем се определяш като невярващ в Богове.

Това е все едно някое дете да заяви, че вече не вярва в съществуването на приказни герои, но всяка вечер да чака Спайдърмен да му влети през прозореца.

Да си обясняваш неща, които очевидно са плод на прозаични обстоятелства, със силата и качествата на нечия мисъл, означава, че си суеверен човек, който мисли в компрометиран от психиката си коловоз. В смисъл - вярваш на неща, в които искаш да повярваш, като същевременно съзнанието ти услужливо пропуска несъвпаденията с мисловно-архетипната ти схема. Виждаш явленията такива, кавито ти се иска да бъдат. Това, разбира се, те прави сляп за действителната същност на нещата.

Това състояние на психиката е типично за човека в качеството му на същество, което природата е дарила със свойството на мисловната дейност, наречено "въображение". Като тук не искам да бъда разбиран погрешно - въображението е прекрасна и много полезна функция на мозъчната дейност. Но когато й се придават реални стойности и бъде прехвърлена от художествената област в действителността, това говори за наличие на слаба и манипулирана психика.

« Последна редакция: Декември 28, 2013, 01:25:01 am от violator »
Слушай силно!
Активен
Декември 29, 2013, 03:15:00 am
Отговор #2

seekhappiness

• Newbie
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
stewie, първо се извинявам за тъпия начин, по който съм се изказал, тъй като когато писах бързах, но нека не се оправдавам. Предполагам си ме разбрал погрешно. Аз не казвам, че вярвам в магии. Не казвам, че вярвам, че като накиснеш боб и го дадеш на някой да го яде това ще извика някой демон, който ще му носи лош късмет, освен ако този демон случайно не се казва диария. Просто съм забелязал, че наистина някои неща се случват. Не мога да го обясня по някакъв логичен начин и затова изглеждам като глупак. Допускам, че е възможно да давам просто прекалено много внимание, но наистина някои неща необяснми неща се случват. Аз смятам, че те са необясними, но просто аз не съм достатъчно ерудиран, за да си ги обясня. Да, имам слаба психика. Колкото и да се разучавам и разсъждавам, до каквито и заключения да стигна реагирам страхливо и това ми пречи да асимилирам собствените си заключения. Но това тук не е въпроса. Просто задавам въпроси, чийто отговори не знам, но допускам, че хора по-умни от мен знаят и затова питам. Суеверен съм, защото.. просто защото е отключен определен страх в мен. Не вярвам в суеверията, но пак ги изпълнявам. Защо ли? Децата, които не вярват вече в Спайдърмен не им пука дали той ще се появи в стаята им. Те твърдо знаят, че той е художествена измислица и не се страхуват, че е възможно той да съществува и да ги накаже за заблудата им. Аз бих се определил по-скоро като агностик, наричан още atheist without balls. Страх ме е и си признавам, че макар и да не вярвам, 'лабавата ми психика допуска, че е възможно да греша и заради това да бъда наказан и оттам аз ставам един "несуеверен суеверник". Как да преборя страха си? Със знания. Аз смятам, че научавайки повече и мислейки рационално, стигайки до определени изводи и изобщо влагайки някаква мисъл укрепвам психиката си. Страхлив съм, защото знам нещо, но не достатъчно, за да бъда уверен в знанията си. Дотук съм си отговорил на някои въпроси, сам или с чужда помощ. Ако аз бях един обикновен невеж суеверен вярващ християнин (макар и християнството да води суеверието като грях, но аз да не го знам, защото съм невеж), ако всеки ден четях Алена и виждайки черна котка започвах да се въртя докато храната не мине финиша на върха на хранопровода ми мислиш ли, че щях да посещавам атеистичен форум и да искам съвети? Аз търся определени отговори. Търся ги по определени начини. В случая искам да попитам хора, които смятам, че могат да ми дадат някакви отговори. Аз твърдя, че се случват необясними ЗА МЕН неща. Аз, пускайки тази тема, се надявах, че някой по-умен от мен няма да намира тези неща за необясними и ще сподели защо, иначе щях да го направя като някакъв лексикон "Случвало ли ви се е нещо необяснимо? Колко пъти?" и т.н. В крайна сметка, аз съм в подрастваща възраст. Възраст, в която хората са тъпи като ножове от китайския магазин (не че като пораснат всички стават по-умни де). Използвам възрастта си като оправдание, поне докато още мога. Ако искаш напиши още нещо, в което обясняваш колко съм деградирал, бих го чел с интерес.
« Последна редакция: Декември 29, 2013, 03:19:14 am от seekhappiness »
Активен
Декември 30, 2013, 12:38:42 am
Отговор #3

violator

• Newbie
  • *
  • Публикации: 58
    • Профил
Много ти е либерално отношението към познанието, юначе. Това означава, че не си просто агностик, а си слаб агностик.

Цитат
Аз твърдя, че се случват необясними ЗА МЕН неща

По-горе обясних технологията на това. Не си чел внимателно. Или аз не съм се изразил разбираемо.

Ще повторя - психиката ти е слаба. Затова си наглася напълно естествени явления по такъв начин, по който на теб да ти изглеждат неестествени.

Когато човек се е научил (са го научили) да мисли по ненормален начин, а именно отпред - назад, много лесно може да си нагласи нещата така, че да му изглеждат необясними.

Пример за мислене в обратна посока: отпред - назад:

Днес стана земетресение. Врачката Айше била предсказала, че ще има земетресение в този район между 2009 г. и 2013 г. Леле, врачката Айше излезе права. Тя има СИЛАТА!!! O0
Но ако не се беше случило земетресението, суеверният индивид нямаше да се сети за въпросното "предсказание" и съответно нямаше да обяви врачката в непритежание на силата. Защото мозъкът му услужливо щеше да пропусне тези неща.

(в добавка: по съответния случай християнската религия се произнася по следния стъписващо идиотски начин: Бог ги наказа като разклати земята, защото ходиха на концерт на развратната Мадона.) :))

Пример за мислене в правилна посока: отзад - напред:

Днес стана земетресение. Последното земетресение в нашия район беше през 2009 г. Областта е сеизмична и откакто има статистика, тя показва, че в този разлом през 3-4 години се случва средно по големина земетресение. Значи днешното е било напълно закономерно и в рамките на нормалното природно явление.

« Последна редакция: Януари 09, 2014, 02:15:38 pm от violator »
Слушай силно!
Активен
Януари 14, 2014, 11:24:28 am
Отговор #4

oksana

• Newbie
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
   Този процес се нарича "самопрограмиране" и грешка post hoc. Тоест ти сам се програмираш на нещо, очакваш го. Понекога хората дори сами си търсят неприятности (след като видяха, например, знак с 666, и дори не знаят, че това е, найвероятно ,номер с закодирано име "Нерон кесар") .
   Ако разбираш руски (дори ако не разбираш, има преводачи онлайн), аз ти препоръчвам един сайт, където скептиците обясняват много неща: http://skepdic.ru/post-hoc-oshibka-lozhnyj-vyvod/
Think critically
Активен
Май 26, 2014, 09:02:02 pm
Отговор #5

lilia

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1028
    • Профил
    • още за атеизъм =)(колкото повече, толкова повече)
Наскоро стана земетресение! Къде е Айше Врачката, че да направя рекламация, че не е познала годината. И да си ми върне парите обратно.  ;)

Сега по темата. Магове, вълшебници и прочие в стандартния им, широко рекламиран вид, аз лично ги спотребявам и съм много доволна от качеството на услугите им. Ето например вълшебник Илиян. Когато се почувствам в лошо настроение, като го погледна... Не съм сигурна дали е авто-магия или пък авто-вълшебство (и изобщо има ли замесени автомобили в цялата ситуация), но настроението ми не само се оправя и се смея, но целият ден ми държи на смях и на вицове. Даже е заразно.

Ако някой не ми вярва, може да се убеди в силата на вълшебника да предизвиква хубаво настроение и смях, като лично я изпита върху себе си. Ето го за спотребяване:

https://www.youtube.com/watch?v=ADocJRYU9t0&feature=kp

Етичното поведение на човека трябва да се основава на състрадание, образование и социални връзки. Не е нужна никаква религиозна основа, за да се случи това. Би говорило много лошо за хората, ако трябва да бъдат озаптявани чрез страхове от наказание и увещавани с награди, идващи след смъртта. Айнщайн
Активен
Август 06, 2014, 02:48:19 pm
Отговор #6

defender

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1053
    • Профил
Чух, че комшийката ми е направила магия за любов, аз не я ща, защото не ме превлича, ама магията ме мъчи, помогнете?

« Последна редакция: Август 06, 2014, 02:50:04 pm от defender »

"Аз съм Пътя, и Истината, и Живота..." (Йоан 14:6)
Активен
Август 08, 2014, 03:16:50 pm
Отговор #7

defender

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1053
    • Профил
Помогнете ми ве, разбрах, че тука психолози имало.  :)

ПП: Сигурно drfrancky ще ми помогне: "По-добре ръце които помагат".
Добър човек се види, сигурно ще протегне ръка да помогне и модератор да стана.

« Последна редакция: Август 08, 2014, 03:51:05 pm от defender »

"Аз съм Пътя, и Истината, и Живота..." (Йоан 14:6)
Активен
Декември 28, 2016, 02:09:30 pm
Отговор #8

skeptic88

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
 А защо според вас от дълбока древност хората се занимават с магия. Питам понеже просто ми е интересно. Защо са измислени толкова много символи, които се ползват при ритуалите. В повечето случай си казвам че това са глупости но понякога се чудя дали наистина може да има такова животно като магията. Никога не ми се е отдавала възможност за някакво реално доказателство. Пиша тук, защото на други места голяма част от хората приемат всичко за чиста монета.
« Последна редакция: Декември 28, 2016, 02:17:17 pm от skeptic88 »
Активен
Advertisement